Berliinis toimunud vibulaskmise maailmameistrivõistlustel jäi Eesti koondisel sel korral poodiumi kohad võtmata

31.07 06.08.2023 toimusid Berliinis maailmameistrivõistlused vibulaskmises, kus Eesti koondise võimalused rikkus eelkõige halb ilm ja ebaõnn.

Seekordne MMi fookuses olid lisaks medalitele ka olümpiakohad sportvibu laskuritele Pariis 2024, mis tähendas erakordselt tugevat konkurentsi ja suurearvulist osalust, kus sportvibu kvalifikatsiooniringis võistlustules oli 167 meest, 140 naist, 35 naiskonda, 47 meeskonda,  57 segavõistkonda. Eelringides edasi pääsenud Reena Pärnat ja Triinu Lilienthal esimesest duellivoorust edasi ei saanud, jäädes pidama 57.kohale. Märt Oona lõpetas võistluse 109. kohal, Tanel Kaasik 145 ja Hendrik Õun 160.kohal. Bessi Kasak lõpetas MM-i 122 kohal. Eesti sportvibu naiskond (Pärnat/Lilienthal/Kasak) lõpetas MM-I 27.kohal, meeskond (Oona/Kaasik/Õun) 43.kohal ja segavõistkond (Pärnat/Oona) 38.kohal.

Plokkvibu laskuritest osalesid MM-il Robin Jäätma, Evert Ressar, Lisell Jäätma, Meeri-Marita Paas ja Maris Tetsmann. Juuni lõpus Euroopa Mängudel kuldmedali võitnud ning mitmeid rekordeid lasknud Eesti plokkvibu paremik läks MM-ile kõrgete lootustega, kuid sel korral õnnestus plokkvibu võistlusklassis saavutada kõrgeim koht segavõistkondlikult – Lisell Jäätma/Robin Jäätma saavutasid MM-il 6. koha, mis on tiimi seni kõrgeim MM-i koht.

Plokkvibu naiskond koosseisus Jäätma/Paas/Tetsmann saavutasid 9. Koha. Individuaalselt lõpetasid Eesti plokkvibu laskurid 2023 maailmameistrivõistlused järgmiste kohtadega: Robin Jäätma – 9. koht, Evert Ressar  – 114. koht, Meeri-Marita Paas – 9. Koht, Lisell Jäätma – 17. Koht, Maris Tetsmann – 33. koht. MM-i tulemused langetasid Robin Jäätma maailmareitingu tabelis 11. kohale. Eesti vibulaskuritest püsib maailma parima 10 hulgas Lisell Jäätma, asudes hetkel 8. kohal.

EVL juhatuse liige, Rita-Anette Kohava, kes täitis Berliini MM-il Team Manageri rolli võtab maailmameistrivõistluste tulemused kokku järgmiselt: Berliinis valitsenud väga ekstreemsed ilmastikuolud – kõva tuul koos tugevat sajuhoogudega lõi kaardid segi paljudel tipplaskuritel ning finaalidesse pääses palju üllatajaid. Ainuke favoriit, kes püsis talle pandud ootuste tasemel, oli olümpiavibu maailmameistri tiitli võitnud olümpiavõitja Mete Gazoz. Nii oli seekordne MM esimene, kus ei pääsenud individuaalselt poodiumile ühtegi Korea laskurit, mida pole juhtunud alates 1981.aastast.

Seekord jäi meie plokkvibulaskuritel, nagu mitmetel teistelgi tippudel, puudu ka pisike õnnekoefitsent – näiteks Lisell Jäätma, kes lasi 1/16 finaalis tugeva tulemuse 142 punkti (sama tulemuse lasi näiteks hilisema meeste pronksmedali saavutanud Mike Schlosser), kuid pidi minema shootoffi sama tulemuse lasknud hollandlanna De Laatiga, misjärel lasi tugeva 10, kuid vastase tsentrile lähemal olnud nool lõpetas Jäätma võistluse. Oodatust kiiremini lõppes tee individuaalmedalile ka näiteks maailmareitingus nr.1 Emma Gibsonil ja nr.2 Sara Lopezil.

Kuid tähele tasub panna ka seda, et v.a Robin Jäätma, kes naases eelmiselt MM-ilt pronksmedaliga, oli teistele plokkvibulaskuritele saavutatud koht seni kõrgeim MMi tulemus.“

Eesti vibulaskuritele on koondise viimane välishooaja võistlus 15.08-20.08.2023 Pariisi toimuv Hyundai Archery IV maailmakarika etapp.  Veel oodatakse vibuspordimaailmas sügisel otsust, mille kohaselt oleks plokkvibu alates 2028 OM ala.

Fotok: plokkvibu laskur Robin Jäätma