Sel aastal Saksamaal 7.-17.09 toimunud Invictuse mängudel esindas Eestit 9 veterani, kellest kaks – Enno Tubin – sportvibu ja Janek Pent – plokkvibu, võistlesid vibulaskmises.
Invictus Games vibuvõistlus koosnes eelringist ehk kvalifikatsioonist, kus tuli lasta 18m pealt 30 noolt ning 16 parimat pääsesid edasi duellidesse. Eestlane Janek Pent saavutas 274 silmaga kvalifikatsiooniringis 11. koha ning pääses edasi 1/8 finaal, kus läks vastamisi kvalifikatsioonis 6.kohal lõpetanud Rumeenia sõduri Ioan Remaniga. Tasavägine duell lõppes seisuga 139:139 ja ümberlaskmisel alistas Janek rumeenlase 10:9!
Seejärel tuli Janekil aga vastamisi asuda kvalifikatsioonil kolmanda koha saavutanud rumeenlase Marcel Neaguga, kes jäi duellis peale seisuga 142/135 ning võitis hiljem pronksmedali. Janeki tulemus aga andis talle üldarvestuses kõvas konkurentsis tubli 8. koha 41 osaleja seas.
Sportvibu klassi võistelnud Enno Tubin lõpetas võistluse 23.kohaga.
Janek Pent kommenteeris võistlusjärgselt: „ Ega ise veel täpselt aru ei saagi, millega ma hakkama sain, tunne igatahes on hea! Natuke ikka kahju, et viimases duellis õlavalu tõttu mõned kehvemad lasud sisse tulid. Plokkvibulaskmise valik alana oli pigem juhuslik – kuna seljavigastus seab sportimisele piirid, siis alguses tundus, et ega mulle sobivat ala ei olegi… siis aga pakuti võimalusena vibulaskmist ja kui Maarika Jäätma Türi vibukoolist oli nõus plokkvibulaskmist tutvustama ja mind võistluseks ette valmistama, sai tehtud ka otsus osalemiseks. Ettevalmistuseks jäi vahepealsete vigastuste tõttu vaevu napp kuu. Varasem laskmiskogemus tulirelvadega aitas kõvasti kaasa ja saan öelda küll, et plokkvibu on minu uus „relv“!. Kindlasti tahaks ennast ka järgmistel võistlustel proovile panna.“
Maarika Jäätma, kes on treeneriks ka Team Estoniasse kuuluvatele plokkvibulaskuritele Robin ja Lisell Jäätma: „Mul oli au treenida ja abistada vigastatud veteran Janek Penti, kes on osalenud seitsmel välismissioonil. Treenida saime suhteliselt vähe, kuid edusammud olid märgatavad. Üritasime anda endast parima, et Janek saaks mänge nautida ja naaseks Saksamaalt heade emotsioonidega, see eesmärk sai 100% täidatud. Eriti hea meel tema väga heade tulemuste üle – kes vähegi vibuspordiga kokku puutunud, oskab hinnata Janeki saavutatud 8.kohta! Loodan väga, et ta jätkab vibuspordiga, vibulaskuri sisu temas on!“
Eesti Vibuliidu juhatuse liige Rita-Anette Kohava: „On hea meel, et lausa kaks sõjameest valisid seekord oma spordialaks vibulaskmise! Täname Eesti plokkvibukoondise treener Maarika Jäätmad, et ta leidis treeninguteks aja. Janekile ja tema plokkvibutreeningutele hakkasime alaliiduga läbi Türi vibukooli sotsiaalmeedia kaasa elama juba treeningute alguses. Plokkvibu, mille laskmisel kasutatakse päästikut, mis teeb ta olemuselt tulirelvale sarnaseks, on sõjameestele täiesti loogiline valik. Loodame, et saavutatud edu innustab teisigi sõjamehi vibulaskmist proovima – eriti vahva oleks, kui Eesti saaks järgmisel aastal Võitmatute mängudel vibulaskmisel osaleda lausa meeskonnana!“
Võistluse tulemused on leitavad siin: https://www.ianseo.net/Details.php?toId=15264
Invictuse mängud kutsuti ellu Briti printsi Harry, Sussexi hertsogi algatusel 2014. aastal. Neil spordivõistlustel osalevad sõjalistel operatsioonidel vigastatud võitlejad. Mängud kannavad sõnumit «Invictus», mis tähendab ladina keeles «võitmatu». Invictuse mängud on muutunud rahvusvaheliselt tunnustatud ja oodatud sündmuseks. See on võimalus tunnustada vapraid mehi ja naisi, kes on andnud riiki teenides rohkem kui oma aja.
1966.a leiutatud plokkvibu populaarsus on viimasel kümnendil plahvatuslikult kasvanud ja Eesti Vibuliit on lootusrikas, sest just plokkvibulaskmisest võib saada juba lähiajal uus olümpiaala. Otsuse plokkvibulaskmise lisamise osas Los Angelese 2028 olümpiamängude kavasse tehakse hiljemalt selle aasta oktoobris ja tänase teadmise põhjal on üldine foon ja meelestatus väga positiivne.
Fotol: Janek Pent